GARO E-mobility AB
Org.nr: 559272-1871| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 172 592 | 220 177 | 401 264 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -71 904 | -140 331 | -31 959 |
| Antal anställda | 30 | 53 | 66 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 5753.1 | 4154.3 | 6079.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 3 813 | 2 273 | 2 572 |
| Löner till övriga (kSEK) | 15 138 | 22 218 | 29 616 |
| Vinstmarginal % | -34.0 | -58.7 | -6.7 |
| Kassalikviditet % | 63.0 | 68.7 | 90.3 |
| Soliditet % | 30.8 | 18.9 | 17.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 172 592 | 220 177 | 401 264 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -238 323 | -349 488 | -428 414 |
| Avskrivningar (kSEK) | -23 174 | -23 461 | -17 063 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -65 732 | -129 311 | -27 149 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -71 904 | -140 331 | -31 959 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -1 404 | -10 331 | -19 |
| Skatt (kSEK) | 116 | -57 | 317 |
| Årets resultat (kSEK) | -1 520 | -10 274 | -336 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 65 201 | 85 822 | 78 909 |
| Summa varulager (kSEK) | 51 104 | 67 896 | 74 355 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 135 470 | 249 976 | 225 343 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 200 671 | 335 798 | 304 252 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 20 000 | 20 000 | 20 000 |
| Årets resultat (kSEK) | -1 520 | -10 274 | -336 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 61 876 | 63 396 | 53 670 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 77 880 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 133 895 | 265 202 | 167 182 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 200 671 | 335 798 | 304 252 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska, direkt och indirekt genom dotterbolag, bedriva verksamhet inom utveckling, tillverkning, marknadsföring, försäljning och service & support av laddinfrastruktur för elfordon, kapslat elinstallationsmaterial och uttagsdon till bygg- och elbranschen. Därutöver ska bolaget, äga och förvalta egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
27120 - Tillverkning av eldistributions- och elkontrollapparater
Övriga branscher SNI
| 27900 - Tillverkning av annan elapparatur |



