The Mountain Studio Sweden AB
Org.nr: 559271-9099| Nyckeltal | 2026-04 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 100 689 | 58 688 | 40 316 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -6 636 | -5 948 | 208 |
| Antal anställda | 4 | 3 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 18879.2 | 19562.7 | 40316.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 400 | 200 | 0 |
| Löner till övriga (kSEK) | 3 109 | 1 285 | 602 |
| Vinstmarginal % | -4.5 | -9.5 | 0.5 |
| Kassalikviditet % | 213.2 | 137.9 | 406.6 |
| Soliditet % | 54.8 | 67.5 | 89.2 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 100 689 | 58 688 | 40 316 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -105 252 | -64 254 | -40 096 |
| Avskrivningar (kSEK) | -937 | -703 | -191 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -4 563 | -5 566 | 220 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -6 636 | -5 948 | 208 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -6 636 | -5 948 | 208 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | -6 636 | -5 948 | 208 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 917 | 3 845 | 1 996 |
| Summa varulager (kSEK) | 35 041 | 19 115 | 19 352 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 66 590 | 37 808 | 36 188 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 69 507 | 41 652 | 38 184 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 89 | 72 | 72 |
| Årets resultat (kSEK) | -6 636 | -5 948 | 208 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 38 084 | 28 095 | 34 043 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 16 625 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 14 798 | 13 558 | 4 141 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 69 507 | 41 652 | 38 184 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Grant Thornton Sweden AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall ha till föremål för sin verksamhet att tillverka, marknadsföra samt försälja kläder och accessoarer samt att bedriva därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
47712 - Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
Övriga branscher SNI
| 46420 - Partihandel med kläder och skodon |



