Golvvision Stockholm AB
Org.nr: 559267-2736| Nyckeltal | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 17 209 | 10 723 | 3 537 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 266 | 311 | 712 |
| Antal anställda | 5 | 3 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3441.8 | 3574.3 | 1768.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 1.6 | 2.9 | 20.1 |
| Kassalikviditet % | 155.0 | 158.9 | 152.8 |
| Soliditet % | 36.5 | 38.6 | 32.3 |
| Resultaträkning | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 17 209 | 10 723 | 3 537 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -16 932 | -10 413 | -2 824 |
| Avskrivningar (kSEK) | -13 | -3 | 13 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 276 | 311 | 712 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 266 | 311 | 712 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 266 | 574 | 532 |
| Skatt (kSEK) | 120 | 171 | 112 |
| Årets resultat (kSEK) | 146 | 403 | 420 |
| Balansräkning | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 48 | 61 | 0 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 3 123 | 2 561 | 2 519 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 3 171 | 2 622 | 2 519 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | 146 | 403 | 420 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 156 | 1 011 | 608 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 263 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 015 | 1 612 | 1 649 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 3 171 | 2 622 | 2 519 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Utförande utav plastgolv, linoleum, parkett, slipning golv, golvavjämningar, lagningar med mera
Huvudbransch SNI
43330 - Golv- och väggbeläggningsarbeten



