IVACOM AB
Org.nr: 559264-0543| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 6 917 | 6 042 | 6 069 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 432 | 370 | 1 049 |
| Antal anställda | 5 | 4 | 4 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1383.4 | 1510.5 | 1517.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 6.2 | 6.2 | 17.4 |
| Kassalikviditet % | 116.4 | 151.1 | 177.4 |
| Soliditet % | 31.5 | 39.7 | 52.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 6 917 | 6 042 | 6 069 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -6 487 | -5 675 | -5 018 |
| Avskrivningar (kSEK) | -90 | -49 | -96 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 430 | 366 | 1 051 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 432 | 370 | 1 049 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 432 | 370 | 1 049 |
| Skatt (kSEK) | 95 | 82 | 219 |
| Årets resultat (kSEK) | 337 | 288 | 830 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 360 | 215 | 402 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 421 | 1 857 | 2 253 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 780 | 2 071 | 2 655 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | 337 | 288 | 830 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 560 | 823 | 1 385 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 20 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 221 | 1 229 | 1 270 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 780 | 2 071 | 2 655 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska driva mätteknisk konsultverksamhet och bemanning inom bygg- och anläggningsteknik samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
71121 - Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Övriga branscher SNI
| 71129 - Övrig teknisk konsultverksamhet |



