Bygg & Målerigruppen Umeå AB
Org.nr: 559263-5733| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 15 614 | 13 240 | 10 216 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 206 | -58 | 988 |
| Antal anställda | 8 | 8 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1951.8 | 1655.0 | 1702.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 7.8 | -0.3 | 9.7 |
| Kassalikviditet % | 137.9 | 139.9 | 185.5 |
| Soliditet % | 31.6 | 24.7 | 47.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 15 614 | 13 240 | 10 216 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -14 542 | -13 282 | -9 224 |
| Avskrivningar (kSEK) | -92 | -57 | -53 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 073 | -42 | 993 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 206 | -58 | 988 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 036 | 642 | 988 |
| Skatt (kSEK) | 251 | 147 | 213 |
| Årets resultat (kSEK) | 785 | 495 | 775 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 841 | 849 | 536 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 11 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 3 982 | 3 614 | 3 999 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 4 823 | 4 463 | 4 535 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 785 | 495 | 775 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 089 | 804 | 1 309 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 546 | 376 | 1 076 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 888 | 2 583 | 2 150 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 4 823 | 4 463 | 4 535 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Verksamhet inom byggsektorn. Främst snickeri och måleri
Huvudbransch SNI
41000 - Byggande av bostadshus och andra byggnader
Övriga branscher SNI
| 43341 - Måleriarbeten |



