LP MARK OCH ANLÄGGNING AB
Org.nr: 559262-5494| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 42 324 | 27 356 | 19 328 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 725 | 222 | 1 499 |
| Antal anställda | 28 | 25 | 19 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1511.6 | 1094.2 | 1017.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 1.8 | 1.0 | 7.9 |
| Kassalikviditet % | 115.3 | 119.9 | 148.1 |
| Soliditet % | 17.4 | 24.1 | 37.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 42 324 | 27 356 | 19 328 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -41 569 | -27 071 | -17 805 |
| Avskrivningar (kSEK) | -202 | -230 | -188 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 755 | 284 | 1 523 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 725 | 222 | 1 499 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 725 | 222 | 1 499 |
| Skatt (kSEK) | 171 | 59 | 317 |
| Årets resultat (kSEK) | 554 | 163 | 1 182 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 311 | 633 | 1 198 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 86 | 1 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 6 212 | 5 065 | 3 423 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 6 523 | 5 698 | 4 621 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | 554 | 163 | 1 182 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 135 | 1 376 | 1 713 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 168 | 598 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 5 388 | 4 154 | 2 310 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 6 523 | 5 698 | 4 621 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva arbete och konsultationer inom bygg-, mark-, anläggning- och betongbranschen, samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43120 - Mark- och grundarbeten



