Castellum Projektutveckling AB
Org.nr: 559252-8193| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 25 989 | 13 327 | 13 237 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 940 | -2 880 | -7 498 |
| Antal anställda | 11 | 6 | 9 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2362.6 | 2221.2 | 1470.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | 11 461 | 6 794 | 9 790 |
| Vinstmarginal % | 11.4 | -21.3 | -56.5 |
| Kassalikviditet % | 420.2 | 877.1 | 1179.9 |
| Soliditet % | 76.2 | 88.8 | 91.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 25 989 | 13 327 | 13 237 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -23 699 | -16 859 | -20 863 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | -186 | -472 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 290 | -3 532 | -7 626 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 940 | -2 880 | -7 498 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 602 | 4 614 | 7 264 |
| Skatt (kSEK) | 214 | 810 | 1 523 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 388 | 3 804 | 5 741 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 0 | 2 346 | 3 379 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 26 443 | 19 699 | 35 716 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 26 443 | 22 045 | 39 095 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 388 | 3 804 | 5 741 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 20 149 | 18 761 | 34 957 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 1 038 | 1 111 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 6 293 | 2 246 | 3 027 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 26 443 | 22 045 | 39 095 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva projektutveckling inom fastighetsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
71121 - Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik



