Alleima StripTech AB
Org.nr: 559250-4905| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 501 586 | 1 307 527 | 1 363 039 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -47 577 | -85 006 | 67 480 |
| Antal anställda | 42 | 415 | 413 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 35752.0 | 3150.7 | 3300.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 3 668 | 5 340 | 4 281 |
| Löner till övriga (kSEK) | 252 711 | 241 608 | 242 548 |
| Vinstmarginal % | -2.2 | -3.0 | 5.5 |
| Kassalikviditet % | 35.5 | 33.2 | 40.8 |
| Soliditet % | 22.2 | 26.1 | 39.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 501 586 | 1 307 527 | 1 363 039 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -234 065 | -214 322 | -189 622 |
| Avskrivningar (kSEK) | |||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -57 196 | -40 042 | 34 672 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -47 577 | -85 006 | 67 480 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -71 818 | -122 556 | 38 005 |
| Skatt (kSEK) | -11 443 | -21 868 | 7 977 |
| Årets resultat (kSEK) | -60 375 | -100 688 | 30 028 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 327 124 | 304 393 | 266 810 |
| Summa varulager (kSEK) | 479 786 | 527 791 | 486 250 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 751 569 | 768 656 | 708 363 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 078 693 | 1 073 049 | 975 173 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | -60 375 | -100 688 | 30 028 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 129 351 | 189 858 | 320 546 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 138 489 | 114 248 | 76 697 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 301 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 765 455 | 726 463 | 544 063 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 078 693 | 1 073 049 | 975 173 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är (i) utveckling, tillverkning, marknadsföring och försäljning av stål och andra metall- och metallegeringsprodukter (inklusive metallpulverbaserade produkter och metallpulver), keramiska produtker, ytbeläggningar och ytbelagda produkter samt produkter och tjänster för elektrisk uppvärmning , (ii) innehav av immateriella rättigheter och upplåtelser av olika former av licenser, (iii) ägande och förvaltande av fastigheter och aktier i dotterbolag samt (iv) annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
24320 - Tillverkning av kallvalsade stålband



