Urbanea Tyresö AB
Org.nr: 559240-5244| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 24 429 | 25 426 | 21 243 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 383 | 7 547 | 4 924 |
| Antal anställda | 0 | 0 | 0 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Löner till övriga (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Vinstmarginal % | 48.4 | 44.7 | 40.0 |
| Kassalikviditet % | 357.5 | 1.9 | 11.5 |
| Soliditet % | 32.8 | 36.4 | 33.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 24 429 | 25 426 | 21 243 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -2 949 | -3 648 | -12 777 |
| Avskrivningar (kSEK) | -4 962 | ||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 10 912 | 11 345 | 8 466 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 383 | 7 547 | 4 924 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -6 711 | 2 180 | 2 274 |
| Skatt (kSEK) | 1 309 | 1 141 | 1 365 |
| Årets resultat (kSEK) | -8 020 | 1 039 | 909 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 290 622 | 295 069 | 298 907 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 17 035 | 3 586 | 15 321 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 307 657 | 298 655 | 314 228 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | -8 020 | 1 039 | 909 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 99 169 | 107 189 | 106 151 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 039 | 1 945 | 360 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 199 512 | 482 | 73 462 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 4 765 | 188 156 | 133 534 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 307 657 | 298 655 | 314 228 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Allians Revision & Redovisning AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning och uthyrning av lokaler. Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta fastigheter och värdehandlingar ävensom att idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



