Mullvad VPN AB
Org.nr: 559238-4001| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 380 948 | 314 810 | 230 914 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 62 226 | 57 380 | 57 827 |
| Antal anställda | 53 | 44 | 33 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 7187.7 | 7154.8 | 6997.4 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 2 756 | 2 772 | 2 144 |
| Löner till övriga (kSEK) | 38 735 | 37 860 | 22 141 |
| Vinstmarginal % | 16.5 | 18.6 | 25.1 |
| Kassalikviditet % | 110.1 | 120.3 | 140.9 |
| Soliditet % | 35.5 | 41.0 | 40.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 380 948 | 314 810 | 230 914 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -318 630 | -257 155 | -174 649 |
| Avskrivningar (kSEK) | -3 338 | -2 573 | -2 197 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 62 318 | 57 655 | 56 264 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 62 226 | 57 380 | 57 827 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 28 509 | 39 980 | 32 618 |
| Skatt (kSEK) | 6 253 | 8 666 | 6 871 |
| Årets resultat (kSEK) | 22 256 | 31 314 | 25 747 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 77 513 | 66 927 | 31 221 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 151 996 | 130 879 | 118 120 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 229 509 | 197 807 | 149 342 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 52 | 51 | 51 |
| Årets resultat (kSEK) | 22 256 | 31 314 | 25 747 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 42 903 | 50 647 | 41 088 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 48 512 | 38 395 | 24 395 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 138 095 | 108 765 | 83 859 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 229 509 | 197 807 | 149 342 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bokaget ska utföra tjänster och produkter för datasäkerhet i nätverk samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
62201 - Datakonsultverksamhet



