Grånsgården Lantbruk AB
Org.nr: 559236-4276| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 17 078 | 14 668 | 13 960 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 055 | 2 867 | 1 524 |
| Antal anställda | 7 | 7 | 8 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2439.7 | 2095.4 | 1745.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 18.8 | 21.2 | 12.6 |
| Kassalikviditet % | 267.0 | 210.3 | 105.4 |
| Soliditet % | 46.6 | 36.8 | 28.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 17 078 | 14 668 | 13 960 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -13 933 | -11 612 | -12 230 |
| Avskrivningar (kSEK) | -698 | -613 | -532 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 144 | 3 056 | 1 729 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 055 | 2 867 | 1 524 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 386 | 1 882 | 928 |
| Skatt (kSEK) | 478 | 377 | 180 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 908 | 1 505 | 748 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 6 735 | 6 880 | 6 085 |
| Summa varulager (kSEK) | 4 823 | 4 859 | 4 228 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 9 543 | 8 093 | 6 055 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 16 278 | 14 973 | 12 140 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 908 | 1 505 | 748 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 4 513 | 2 960 | 1 655 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 3 872 | 3 203 | 2 219 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 6 126 | 7 272 | 6 533 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 768 | 1 538 | 1 734 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 16 278 | 14 973 | 12 140 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att bedriva jordbruksdrift, inköp och försäljning av skogsprodukter samt åkeri, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
01500 - Blandat jordbruk



