Hencia AB
Org.nr: 559233-3222| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 2 877 | 2 570 | 1 560 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -14 761 | -3 712 | -3 855 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -461.7 | -88.4 | -189.0 |
| Kassalikviditet % | 1.3 | 45.0 | 118.1 |
| Soliditet % | 18.8 | 3.4 | 2.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 2 877 | 2 570 | 1 560 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -16 162 | -4 887 | -4 523 |
| Avskrivningar (kSEK) | -9 353 | -1 439 | -1 439 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -13 285 | -2 318 | -2 963 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -14 761 | -3 712 | -3 855 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -9 811 | -2 792 | -1 056 |
| Skatt (kSEK) | -1 978 | -99 | 90 |
| Årets resultat (kSEK) | -7 833 | -2 693 | -1 146 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 43 256 | 58 264 | 54 837 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 267 | 625 | 4 429 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 43 523 | 58 889 | 59 266 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | -7 833 | -2 693 | -1 146 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 8 183 | 2 016 | 1 209 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 11 495 | 49 928 | 48 664 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 21 134 | 1 388 | 3 751 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 43 523 | 58 889 | 59 266 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga, förvalta och bedriva uthyrning av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68201 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder



