Atelier M by Marika Erlandsson AB
Org.nr: 559221-8647| Nyckeltal | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 3 486 | 3 176 | 3 262 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 899 | 1 101 | 1 115 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3486.0 | 3176.0 | 3262.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 25.8 | 34.6 | 34.2 |
| Kassalikviditet % | 1079.1 | 491.6 | 706.7 |
| Soliditet % | 82.8 | 73.1 | 79.1 |
| Resultaträkning | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 3 486 | 3 176 | 3 262 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -2 648 | -2 133 | -2 149 |
| Avskrivningar (kSEK) | -5 | -5 | -5 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 839 | 1 043 | 1 112 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 899 | 1 101 | 1 115 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 661 | 816 | 831 |
| Skatt (kSEK) | 148 | 176 | 175 |
| Årets resultat (kSEK) | 513 | 640 | 656 |
| Balansräkning | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 9 | 14 | 19 |
| Summa varulager (kSEK) | 38 | 39 | 44 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 4 225 | 4 257 | 3 231 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 4 234 | 4 271 | 3 250 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 513 | 640 | 656 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 290 | 2 094 | 1 765 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 556 | 1 318 | 1 033 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 388 | 858 | 451 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 4 234 | 4 271 | 3 250 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Ernst & Young Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra estetiska och medicinska injektionsbehandlingar samt hålla föreläsningar och workshops inom verksamhetsområdet. Därjämte kan bolaget köpa, sälja och förvalta aktier, obligationer, reverser, andelar, fastigheter samt köpa och sälja administrativa tjänster, ingå borgensåtaganden samt idka därmed förenlig verksamhet, dock ej sådan verksamhet som avses i lag om bankrörelse eller lag om finansieringsverksamhet. Tillika äger bolaget rätt att för dotterbolag och närbesläktade företag ingå borgensåtagande, så och till dessa lämna lån.
Huvudbransch SNI
96220 - Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Övriga branscher SNI
| 90200 - Scenkonst |



