OX2 Holding New Markets AB
Org.nr: 559221-1485| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 770 | 2 730 | 1 710 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 96 456 | 20 911 | -109 383 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 7323.1 | 2374.3 | -4392.0 |
| Kassalikviditet % | 2683.1 | 1173.2 | 793.4 |
| Soliditet % | 97.0 | 95.6 | 94.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 770 | 2 730 | 1 710 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -21 694 | -16 589 | -33 332 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -19 925 | -13 859 | -31 622 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 96 456 | 20 911 | -109 383 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 106 990 | 22 949 | 21 042 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 873 | 22 150 |
| Årets resultat (kSEK) | 106 990 | 22 076 | -1 108 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 165 750 | 462 568 | 513 044 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 700 273 | 492 329 | 432 304 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 866 024 | 954 897 | 945 348 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 106 990 | 22 076 | -1 108 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 839 924 | 912 935 | 890 858 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 26 099 | 41 963 | 54 489 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 866 024 | 954 897 | 945 348 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att direkt eller indirekt, genom helägda eller till viss delägda bolag, bedriva projektutveckling inom vindkraftsindustrin, innefattande byggnation, överlåtelser, ledning, drift och service av vindkraftsanläggningar och produktion och försäljning av elektricitet från vindkraft samt därmed förenlig verksamhet. Verksamheten kan även komma att innefatta direkta eller indirekta överlåtelser av vindkraftanläggningar.
Huvudbransch SNI
64212 - Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner



