Optalux Ögonklinik Odenplan AB
Org.nr: 559218-8279| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 13 941 | 16 586 | 12 114 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 776 | 3 437 | 1 077 |
| Antal anställda | 5 | 7 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2788.2 | 2369.4 | 1730.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 12.8 | 20.8 | 9.0 |
| Kassalikviditet % | 72.8 | 66.4 | 69.5 |
| Soliditet % | 4.4 | 5.1 | 28.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 13 941 | 16 586 | 12 114 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -12 166 | -13 146 | -11 022 |
| Avskrivningar (kSEK) | -563 | -757 | -709 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 775 | 3 440 | 1 092 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 776 | 3 437 | 1 077 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -124 | 237 | 1 078 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 56 | 225 |
| Årets resultat (kSEK) | -124 | 181 | 853 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 426 | 1 160 | 1 404 |
| Summa varulager (kSEK) | 621 | 825 | 606 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 3 022 | 4 199 | 2 579 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 3 448 | 5 359 | 3 983 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | -124 | 181 | 853 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 150 | 274 | 1 143 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 298 | 5 085 | 2 840 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 3 448 | 5 359 | 3 983 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Parsells Revisionsbyrå Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva ögonmottagning, ögonkirurgi och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
86222 - Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus



