Least Fastighets AB
Org.nr: 559214-5634| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 9 593 | 9 336 | 8 896 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 568 | 5 105 | 4 813 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 55.1 | 75.3 | 54.1 |
| Kassalikviditet % | 9.5 | 88.9 | 220.9 |
| Soliditet % | 10.8 | 10.5 | 6.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 9 593 | 9 336 | 8 896 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -4 353 | -4 780 | -4 291 |
| Avskrivningar (kSEK) | -2 724 | -2 691 | -2 679 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 5 240 | 4 556 | 4 604 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 568 | 5 105 | 4 813 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 517 | 5 105 | 4 813 |
| Skatt (kSEK) | 435 | 1 048 | 991 |
| Årets resultat (kSEK) | 82 | 4 057 | 3 822 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 94 963 | 97 642 | 98 804 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 7 549 | 7 009 | 15 784 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 102 513 | 104 651 | 114 588 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 82 | 4 057 | 3 822 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 11 086 | 11 003 | 6 947 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 12 011 | 85 761 | 100 497 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 79 417 | 7 887 | 7 145 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 102 513 | 104 651 | 114 588 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och utveckla fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68203 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler



