De Geerkliniken AB
Org.nr: 559213-5775| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 11 200 | 10 321 | 9 004 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 926 | 2 366 | 1 763 |
| Antal anställda | 7 | 7 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1600.0 | 1474.4 | 1286.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 26.1 | 23.0 | 19.6 |
| Kassalikviditet % | 398.3 | 353.2 | 350.2 |
| Soliditet % | 79.1 | 84.2 | 82.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 11 200 | 10 321 | 9 004 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -8 275 | -7 954 | -7 240 |
| Avskrivningar (kSEK) | -402 | -416 | -353 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 926 | 2 368 | 1 764 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 926 | 2 366 | 1 763 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 186 | 1 750 | 2 076 |
| Skatt (kSEK) | 464 | 380 | 358 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 722 | 1 370 | 1 718 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 224 | 2 626 | 2 068 |
| Summa varulager (kSEK) | 264 | 280 | 170 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 4 044 | 2 304 | 2 807 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 6 268 | 4 930 | 4 875 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 722 | 1 370 | 1 718 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 574 | 3 352 | 3 733 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 745 | 1 005 | 389 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 949 | 573 | 753 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 6 268 | 4 930 | 4 875 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Crowe Tönnervik Revision AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Tandläkarklinik med tandvårdstjänster för barn och vuxna inkluderat estetisk tandvård.
Huvudbransch SNI
86230 - Tandläkarverksamhet



