Mettes Horsework AB
Org.nr: 559212-4316| Nyckeltal | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 295 | 1 593 | 1 649 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 | 484 | 539 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1295.0 | 1593.0 | 1649.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | ||
| Löner till övriga (kSEK) | 0 | ||
| Vinstmarginal % | 0.9 | 31.0 | 32.9 |
| Kassalikviditet % | 485.3 | 328.1 | 281.1 |
| Soliditet % | 75.6 | 70.8 | 65.5 |
| Resultaträkning | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 295 | 1 593 | 1 649 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 284 | -1 099 | -1 108 |
| Avskrivningar (kSEK) | -85 | -78 | -49 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 12 | 494 | 541 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 | 484 | 539 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 5 | 466 | 502 |
| Skatt (kSEK) | 1 | 96 | 104 |
| Årets resultat (kSEK) | 4 | 370 | 398 |
| Balansräkning | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 228 | 312 | 390 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 461 | 912 | 728 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 689 | 1 224 | 1 118 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 4 | 370 | 398 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 452 | 798 | 678 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 87 | 87 | 69 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 54 | 60 | 112 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 95 | 278 | 259 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 689 | 1 224 | 1 118 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsult inom hästbranschen, utbildning och rådgivning samt annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
01620 - Stödverksamhet avseende husdjursskötsel
Övriga branscher SNI
| 70200 - Konsultverksamhet avseende företags organisation |
| 85599 - Annan övrig utbildning |



