Spår & Mark Stockholm AB
Org.nr: 559212-2286| Nyckeltal | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 2 317 | 2 152 | 1 742 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 726 | 611 | 348 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1158.5 | 1076.0 | 1742.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 31.5 | 29.6 | 20.9 |
| Kassalikviditet % | 449.3 | 273.0 | 315.6 |
| Soliditet % | 74.6 | 65.6 | 48.5 |
| Resultaträkning | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 2 317 | 2 152 | 1 742 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 595 | -1 519 | -1 380 |
| Avskrivningar (kSEK) | -108 | -108 | -108 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 722 | 633 | 362 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 726 | 611 | 348 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 543 | 458 | 348 |
| Skatt (kSEK) | 113 | 94 | 72 |
| Årets resultat (kSEK) | 430 | 364 | 276 |
| Balansräkning | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 61 | 169 | 277 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 860 | 1 144 | 912 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 920 | 1 313 | 1 189 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 430 | 364 | 276 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 171 | 742 | 577 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 336 | 153 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 323 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 414 | 419 | 289 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 920 | 1 313 | 1 189 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall jobba inom underhåll i tunnelbanan och på järnväg. Samt erbjuda säkerhetstjänster vid arbete på spår.
Huvudbransch SNI
42120 - Anläggning av järnvägar och tunnelbanor
Övriga branscher SNI
| 43120 - Mark- och grundarbeten |



