Halvarssons Däck AB
Org.nr: 559212-0140| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 5 186 | 4 521 | 2 565 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 789 | 1 399 | 662 |
| Antal anställda | 3 | 2 | 4 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1728.7 | 2260.5 | 641.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 16.4 | 30.9 | 25.8 |
| Kassalikviditet % | 80.9 | 135.9 | 470.5 |
| Soliditet % | 53.6 | 56.8 | 79.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 5 186 | 4 521 | 2 565 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -4 338 | -3 163 | -1 904 |
| Avskrivningar (kSEK) | -284 | -72 | -72 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 849 | 1 358 | 661 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 789 | 1 399 | 662 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 589 | 1 049 | 661 |
| Skatt (kSEK) | 124 | 218 | 137 |
| Årets resultat (kSEK) | 465 | 831 | 524 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 4 564 | 1 882 | 199 |
| Summa varulager (kSEK) | 456 | 256 | 221 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 609 | 2 840 | 1 769 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 6 173 | 4 722 | 1 968 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 465 | 831 | 524 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 619 | 2 155 | 1 322 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 865 | 665 | 315 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 263 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 426 | 1 902 | 329 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 6 173 | 4 722 | 1 968 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Däckverkstad.
Huvudbransch SNI
95313 - Däckservice
Övriga branscher SNI
| 78201 - Personaluthyrning |



