Scandinavian Cosmetics Group AB
Org.nr: 559209-0533| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 103 960 | 78 395 | 66 968 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 36 655 | 26 012 | 10 412 |
| Antal anställda | 9 | 8 | 12 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 11551.1 | 9799.4 | 5580.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 54.3 | 69.4 | 62.2 |
| Kassalikviditet % | 117.2 | 129.2 | 154.9 |
| Soliditet % | 64.4 | 58.3 | 57.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 103 960 | 78 395 | 66 968 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -51 799 | -39 809 | -34 528 |
| Avskrivningar (kSEK) | -9 182 | -7 085 | -5 605 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 52 161 | 38 586 | 32 440 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 36 655 | 26 012 | 10 412 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 27 457 | 88 711 | 28 861 |
| Skatt (kSEK) | 5 804 | 13 723 | 7 215 |
| Årets resultat (kSEK) | 21 653 | 74 988 | 21 646 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 986 550 | 986 014 | 983 709 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 106 971 | 177 627 | 100 531 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 093 521 | 1 163 641 | 1 084 240 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 1 095 | 1 095 | 1 095 |
| Årets resultat (kSEK) | 21 653 | 74 988 | 21 646 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 685 421 | 663 768 | 618 780 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 24 332 | 19 006 | 6 285 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 292 522 | 343 407 | 394 291 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 91 247 | 137 461 | 64 885 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 093 521 | 1 163 641 | 1 084 240 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Ernst & Young Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med kosmetik, hudvård och doftprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
70100 - Verksamheter som utövas av huvudkontor



