Maison Forte Sverige AB
Org.nr: 559208-4502| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 15 927 | 61 284 | 133 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -10 622 | -22 600 | -14 077 |
| Antal anställda | 0 | 0 | |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | 0 | |
| Löner till övriga (kSEK) | 0 | 0 | |
| Vinstmarginal % | -26.7 | -4.5 | -7804.5 |
| Kassalikviditet % | 730.8 | 109.0 | 160.3 |
| Soliditet % | 20.0 | 18.8 | 31.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 15 927 | 61 284 | 133 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -22 305 | -64 100 | -10 530 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -6 378 | -2 815 | -10 397 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -10 622 | -22 600 | -14 077 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -232 | -27 180 | 4 016 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | -232 | -27 180 | 4 016 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 143 629 | 2 805 | 3 620 |
| Summa varulager (kSEK) | 6 320 | 18 381 | 76 850 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 28 595 | 181 541 | 190 783 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 172 223 | 184 346 | 194 403 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | -232 | -27 180 | 4 016 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 34 431 | 34 663 | 61 843 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 134 745 | 0 | 61 479 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 048 | 149 683 | 71 081 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 172 223 | 184 346 | 194 403 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall sälja byggkonsulttjänster, byggadministrationstjänster till främst dotterbolag, äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
41000 - Byggande av bostadshus och andra byggnader



