legero united Sweden AB
Org.nr: 559200-1357
Koncernmoder:
Legero Schuhfabrik Gesmbh
Dotterbolag:
Moderbolag:
Legero Schuhfabrik Gesmbh
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 4 254 | 4 702 | 4 729 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 204 | 224 | 225 |
| Antal anställda | 3 | 2 | 3 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1418.0 | 2351.0 | 1576.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 4.8 | 4.8 | 4.8 |
| Kassalikviditet % | 215.5 | 231.9 | 298.7 |
| Soliditet % | 53.6 | 56.9 | 66.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 4 254 | 4 702 | 4 729 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -4 049 | -4 480 | -4 506 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 204 | 221 | 224 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 204 | 224 | 225 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 204 | 223 | 226 |
| Skatt (kSEK) | 51 | 54 | 55 |
| Årets resultat (kSEK) | 153 | 169 | 171 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 358 | 1 953 | 1 416 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 358 | 1 953 | 1 416 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 153 | 169 | 171 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 264 | 1 111 | 942 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 094 | 842 | 474 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 358 | 1 953 | 1 416 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Mazars Set Revisionsbyrå AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall tillhandahålla marknadsföring och försäljningsstöd i Norden och Baltikum avseende Legero-koncernens produkter samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
73119 - Övrig reklamverksamhet



