Habit Factory in Sweden AB
Org.nr: 559198-2375| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 149 716 | 62 277 | 80 707 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 19 168 | -9 184 | 7 725 |
| Antal anställda | 11 | 11 | 12 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 13610.5 | 8492.3 | 6725.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 14.7 | -10.8 | 12.0 |
| Kassalikviditet % | 73.2 | 93.8 | 114.5 |
| Soliditet % | 45.3 | 56.1 | 67.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 149 716 | 62 277 | 80 707 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -127 891 | -69 199 | -71 168 |
| Avskrivningar (kSEK) | -3 962 | -2 429 | -3 200 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 21 825 | -6 921 | 9 539 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 19 168 | -9 184 | 7 725 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 46 | -345 | 8 869 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 1 139 |
| Årets resultat (kSEK) | 46 | -345 | 7 730 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 70 533 | 65 574 | 61 449 |
| Summa varulager (kSEK) | 24 759 | 12 161 | 15 089 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 88 143 | 60 604 | 45 891 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 158 676 | 126 178 | 107 340 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 46 | -345 | 7 730 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 70 789 | 70 743 | 71 088 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 321 | 0 | 1 800 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 3 773 | 7 547 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 86 566 | 51 663 | 26 905 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 158 676 | 126 178 | 107 340 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt eller via intresse- eller dotterbolag, utveckla, distribuera marknadsföra och försälja produkter inom hälsovårds-, och livsmedelssektorn samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
47112 - Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad



