Sultan & Glansin Entreprenad AB
Org.nr: 559197-3135| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 2 550 | 2 032 | 1 376 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 392 | 198 | 496 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2550.0 | 2032.0 | 1376.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 15.5 | 11.0 | 37.4 |
| Kassalikviditet % | 706.2 | 296.7 | 256.2 |
| Soliditet % | 83.2 | 63.1 | 50.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 2 550 | 2 032 | 1 376 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -2 154 | -1 812 | -868 |
| Avskrivningar (kSEK) | -59 | -117 | -117 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 396 | 219 | 508 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 392 | 198 | 496 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 348 | 146 | 371 |
| Skatt (kSEK) | 75 | 33 | 77 |
| Årets resultat (kSEK) | 273 | 113 | 294 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 147 | 667 | 784 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 370 | 899 | 871 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 517 | 1 566 | 1 655 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 273 | 113 | 294 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 028 | 754 | 642 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 295 | 295 | 243 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 213 | 431 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 194 | 303 | 340 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 517 | 1 566 | 1 655 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Göteborgs Revision Kommanditbolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall - direkt eller genom moderbolag - bedriva verksamhet företrädesvis inom områdena byggverksamhet, åkeri, och anläggningsrörelse, grus och stenhantering, renhållningsrörelse, förvaltning av fastigheter, värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43120 - Mark- och grundarbeten
Övriga branscher SNI
| 43320 - Byggnadssnickeriarbeten |



