Siwi AB
Org.nr: 559196-1379| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 24 878 | 18 607 | 19 890 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 667 | 410 | -552 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 11.3 | 3.1 | -2.1 |
| Kassalikviditet % | 30.0 | 32.7 | 38.8 |
| Soliditet % | 27.7 | 24.0 | 20.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 24 878 | 18 607 | 19 890 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -22 193 | -18 136 | -20 395 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 640 | -2 029 | -2 589 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 685 | 472 | -506 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 667 | 410 | -552 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 667 | 410 | 113 |
| Skatt (kSEK) | 344 | 67 | 15 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 323 | 343 | 98 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 13 606 | 10 516 | 11 488 |
| Summa varulager (kSEK) | 11 788 | 10 775 | 10 579 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 17 660 | 16 684 | 18 666 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 31 266 | 27 200 | 30 154 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 323 | 343 | 98 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 4 621 | 3 298 | 2 955 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 5 073 | 4 073 | 4 073 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 2 002 | 1 764 | 2 266 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 19 570 | 18 065 | 20 860 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 31 266 | 27 200 | 30 154 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva jordbruk samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
01110 - Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter



