Vallåsens Värdshus AB
Org.nr: 559189-6666| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 5 576 | 5 101 | 5 047 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 277 | -40 | 164 |
| Antal anställda | 6 | 6 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 929.3 | 850.2 | 841.2 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 5.0 | -0.8 | 3.2 |
| Kassalikviditet % | 248.2 | 197.4 | 246.9 |
| Soliditet % | 59.1 | 50.7 | 59.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 5 576 | 5 101 | 5 047 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -5 305 | -5 147 | -4 927 |
| Avskrivningar (kSEK) | -18 | -18 | -18 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 270 | -47 | 120 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 277 | -40 | 164 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 209 | 13 | 126 |
| Skatt (kSEK) | 43 | 3 | 26 |
| Årets resultat (kSEK) | 166 | 10 | 100 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 18 | 36 | 54 |
| Summa varulager (kSEK) | 110 | 107 | 85 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 897 | 1 763 | 1 539 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 915 | 1 800 | 1 594 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 166 | 10 | 100 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 892 | 726 | 715 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 303 | 235 | 289 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 720 | 839 | 589 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 915 | 1 800 | 1 594 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Drift av restaurang och hotellverksamhet.
Huvudbransch SNI
55101 - Hotellverksamhet med restaurangrörelse



