Gudmunds Bygg AB
Org.nr: 559184-7016| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 23 484 | 19 497 | 26 609 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 453 | 2 140 | 2 816 |
| Antal anställda | 4 | 4 | 4 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 5871.0 | 4874.3 | 6652.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 10.4 | 11.0 | 10.6 |
| Kassalikviditet % | 254.4 | 293.4 | 180.7 |
| Soliditet % | 59.8 | 63.9 | 43.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 23 484 | 19 497 | 26 609 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -21 084 | -17 494 | -23 800 |
| Avskrivningar (kSEK) | -146 | -179 | -139 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 399 | 2 004 | 2 809 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 453 | 2 140 | 2 816 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 129 | 2 140 | 2 135 |
| Skatt (kSEK) | 453 | 455 | 448 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 676 | 1 685 | 1 687 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 241 | 1 000 | 633 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 9 511 | 7 608 | 12 756 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 10 753 | 8 607 | 13 390 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 676 | 1 685 | 1 687 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 4 181 | 3 505 | 3 820 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 833 | 2 509 | 2 509 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 738 | 2 593 | 7 060 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 10 753 | 8 607 | 13 390 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnads- och snickeriverksamhet, handel med byggnadsmaterial, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43320 - Byggnadssnickeriarbeten



