Project Management Luleå AB
Org.nr: 559180-2656| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 3 874 | 3 865 | 3 275 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 656 | 1 885 | 1 161 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3874.0 | 3865.0 | 3275.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 42.7 | 48.8 | 35.5 |
| Kassalikviditet % | 596.3 | 496.2 | 666.5 |
| Soliditet % | 86.1 | 84.0 | 81.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 3 874 | 3 865 | 3 275 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -2 238 | -2 058 | -2 138 |
| Avskrivningar (kSEK) | -7 | -14 | -14 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 635 | 1 807 | 1 138 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 656 | 1 885 | 1 161 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 518 | 1 396 | 861 |
| Skatt (kSEK) | 336 | 304 | 185 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 182 | 1 092 | 676 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 4 815 | 4 222 | 1 236 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 3 244 | 3 131 | 5 212 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 8 059 | 7 354 | 6 449 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 182 | 1 092 | 676 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 4 722 | 4 067 | 3 500 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 794 | 2 656 | 2 167 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 544 | 631 | 782 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 8 059 | 7 354 | 6 449 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva entreprenad inom bygg och installation, konsultverksamhet inom bygg och installation, äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt försäljning av dataprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
71124 - Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Övriga branscher SNI
| 41000 - Byggande av bostadshus och andra byggnader |
| 71121 - Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik |
| 71123 - Teknisk konsultverksamhet inom elteknik |



