Viareds LC AB
Org.nr: 559174-8339
Koncernmoder:
Ppfe Holding Sarl
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 28 503 | 27 706 | 26 092 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 8 831 | 10 701 | 8 193 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 63.2 | 65.8 | 62.3 |
| Kassalikviditet % | 199.3 | 8.8 | 159.1 |
| Soliditet % | 26.2 | 25.0 | 21.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 28 503 | 27 706 | 26 092 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -10 580 | -9 654 | -9 892 |
| Avskrivningar (kSEK) | -5 705 | -5 705 | -5 705 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 17 924 | 18 052 | 16 199 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 8 831 | 10 701 | 8 193 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 9 506 | 13 252 | 8 194 |
| Skatt (kSEK) | 2 492 | 1 187 | 1 175 |
| Årets resultat (kSEK) | 7 014 | 12 065 | 7 019 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 389 825 | 395 790 | 401 358 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 21 288 | 17 011 | 15 136 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 411 114 | 412 800 | 416 494 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 7 014 | 12 065 | 7 019 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 107 751 | 103 386 | 91 035 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 260 614 | 89 534 | 289 915 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 10 679 | 192 951 | 9 515 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 411 114 | 412 800 | 416 494 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhetsföremål och syfte är att förvärva, förbättra, utveckla, förädla, uthyra, underhålla, äga, förvalta, finansiera, refinansiera, belåna, pantsätta, inneha, sälja, byta, administrera och på annat sätt verka inom Fastighetsinvestering samt ägna sig åt annan nödvändig aktivitet, relaterad eller kompletterande därtill, inklusive men inte begränsat till, att inneha och avyttra Kortsiktiga Investeringar. Bolaget kan också investera i Fastighetsinvesteringar och Kortsiktiga Investeringar indirekt genom att inneha eller förvärva aktier (och därmed jämförbara ägarandelar) samt aktieägarlån (och därmed jämförbara efterställda skuldinstrument) i ett eller flera bolag, som vart och ett har styrdokument som begränsar verksamheten till aktiviteter som Bolaget är tillåtet att ägna sig åt.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



