Magnus Karlsson Gräv & Motor AB
Org.nr: 559174-4163| Nyckeltal | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 2 837 | 2 973 | 5 227 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 206 | -480 | 1 254 |
| Antal anställda | 1 | 2 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2837.0 | 1486.5 | 2613.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 10.5 | -11.7 | 27.6 |
| Kassalikviditet % | 276.0 | 281.5 | 533.7 |
| Soliditet % | 63.9 | 47.4 | 37.8 |
| Resultaträkning | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 2 837 | 2 973 | 5 227 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -2 595 | -3 346 | -3 787 |
| Avskrivningar (kSEK) | -359 | -350 | -820 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 243 | -374 | 1 441 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 206 | -480 | 1 254 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 185 | 70 | 614 |
| Skatt (kSEK) | 40 | 16 | 130 |
| Årets resultat (kSEK) | 145 | 54 | 484 |
| Balansräkning | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 243 | 1 715 | 3 855 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 579 | 1 745 | 1 505 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 822 | 3 461 | 5 360 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 145 | 54 | 484 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 231 | 1 086 | 1 031 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 720 | 700 | 1 250 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 298 | 1 055 | 2 796 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 572 | 620 | 282 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 822 | 3 461 | 5 360 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva gräv och schaktningsarbeten inom bygg och anläggningsområdet och därmed förenlig verksamhet samt reparations och underhållsarbeten inom speedwaybranschen.
Huvudbransch SNI
43120 - Mark- och grundarbeten



