Michael Bygg & Måleriservice i Skåne AB
Org.nr: 559173-5617| Nyckeltal | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 3 664 | 3 793 | 4 037 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 245 | 75 | 1 032 |
| Antal anställda | 3 | 3 | 3 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1221.3 | 1264.3 | 1345.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 6.9 | 2.1 | 25.8 |
| Kassalikviditet % | 314.0 | 234.1 | 211.1 |
| Soliditet % | 70.0 | 60.5 | 56.4 |
| Resultaträkning | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 3 664 | 3 793 | 4 037 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -3 412 | -3 713 | -2 997 |
| Avskrivningar (kSEK) | -47 | -52 | -58 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 252 | 80 | 1 040 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 245 | 75 | 1 032 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 245 | 75 | 1 032 |
| Skatt (kSEK) | 54 | 17 | 215 |
| Årets resultat (kSEK) | 191 | 58 | 817 |
| Balansräkning | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 92 | 139 | 193 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 504 | 1 688 | 2 195 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 595 | 1 827 | 2 388 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 191 | 58 | 817 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 117 | 1 106 | 1 347 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 479 | 721 | 1 040 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 595 | 1 827 | 2 388 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva bygg och målerirörelse samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
41000 - Byggande av bostadshus och andra byggnader



