Baseload Capital Holding AB
Org.nr: 559172-8224| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 33 761 | 31 022 | 32 270 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -153 663 | -104 433 | -157 107 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -451.9 | -324.9 | -421.7 |
| Kassalikviditet % | 257.4 | 1499.9 | 2448.4 |
| Soliditet % | 92.9 | 91.1 | 91.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 33 761 | 31 022 | 32 270 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -186 338 | -131 820 | -168 365 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -152 577 | -100 799 | -136 095 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -153 663 | -104 433 | -157 107 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -164 233 | -120 186 | -162 256 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | -164 233 | -120 186 | -162 256 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 586 263 | 401 876 | 386 508 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 28 985 | 239 850 | 130 966 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 615 249 | 641 727 | 517 474 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 146 | 146 | 125 |
| Årets resultat (kSEK) | -164 233 | -120 186 | -162 256 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 571 369 | 584 763 | 474 787 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 32 620 | 40 972 | 37 339 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 11 261 | 15 991 | 5 349 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 615 249 | 641 727 | 517 474 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska, direkt eller indirekt, förvalta fast och lös egendom (inklusive aktier) och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
64211 - Holdingverksamhet i finansiella koncerner



