Höga Gula & Blå AB
Org.nr: 559171-8001| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 5 473 | 4 768 | 4 241 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 379 | 530 | 304 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2736.5 | 2384.0 | 2120.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 7.0 | 11.1 | 7.2 |
| Kassalikviditet % | 220.8 | 257.3 | 267.7 |
| Soliditet % | 58.9 | 62.3 | 64.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 5 473 | 4 768 | 4 241 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -5 117 | -4 284 | -3 977 |
| Avskrivningar (kSEK) | -68 | -19 | -18 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 356 | 484 | 263 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 379 | 530 | 304 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 262 | 376 | 222 |
| Skatt (kSEK) | 55 | 82 | 46 |
| Årets resultat (kSEK) | 207 | 294 | 176 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 283 | 121 | 44 |
| Summa varulager (kSEK) | 118 | 81 | 116 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 308 | 2 489 | 2 458 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 590 | 2 610 | 2 502 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 207 | 294 | 176 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 245 | 1 438 | 1 544 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 354 | 236 | 82 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 992 | 936 | 875 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 590 | 2 610 | 2 502 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom restaurang, café, butik och turistevenemang samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
56110 - Restaurangverksamhet



