Neko Health AB
Org.nr: 559170-5396| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 105 943 | 24 367 | 5 522 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -502 978 | -190 321 | -122 598 |
| Antal anställda | 67 | 40 | 44 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1581.2 | 609.2 | 125.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 960 | ||
| Löner till övriga (kSEK) | 75 074 | ||
| Vinstmarginal % | -362.3 | -780.9 | -1861.9 |
| Kassalikviditet % | 473.4 | 950.3 | 1370.5 |
| Soliditet % | 86.3 | 94.0 | 93.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 105 943 | 24 367 | 5 522 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -587 688 | -224 744 | -112 490 |
| Avskrivningar (kSEK) | -17 406 | -21 031 | -7 167 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -481 745 | -200 378 | -106 967 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -502 978 | -190 321 | -122 598 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -502 978 | -190 321 | -122 598 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | -502 978 | -190 321 | -122 598 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 228 548 | 279 085 | 120 590 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 218 593 | 369 653 | 722 864 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 3 447 140 | 648 738 | 843 454 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 120 | 117 | 97 |
| Årets resultat (kSEK) | -502 978 | -190 321 | -122 598 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 976 506 | 609 838 | 790 708 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 468 642 | 38 900 | 52 746 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 3 447 140 | 648 738 | 843 454 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Grant Thornton Sweden AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Föremål för bolagets verksamhet är att bedriva teknisk utveckling och konsultverksamhet inom maskininlärning och AI för branscherna energi, hårdvara, produktion och hälsovård samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
71124 - Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik



