Konditoribageriet Malin och Lasse AB
Org.nr: 559168-4906| Nyckeltal | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 5 803 | 5 344 | 5 370 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 564 | 395 | 381 |
| Antal anställda | 5 | 5 | 5 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1160.6 | 1068.8 | 1074.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 9.8 | 7.5 | 7.1 |
| Kassalikviditet % | 173.7 | 145.4 | 117.9 |
| Soliditet % | 46.6 | 39.8 | 27.6 |
| Resultaträkning | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 5 803 | 5 344 | 5 370 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -5 236 | -4 954 | -4 989 |
| Avskrivningar (kSEK) | -36 | -38 | -55 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 566 | 390 | 380 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 564 | 395 | 381 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 564 | 395 | 382 |
| Skatt (kSEK) | 117 | 83 | 79 |
| Årets resultat (kSEK) | 447 | 312 | 303 |
| Balansräkning | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 53 | 90 | 128 |
| Summa varulager (kSEK) | 50 | 58 | 63 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 382 | 1 096 | 1 178 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 435 | 1 186 | 1 306 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 447 | 312 | 303 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 669 | 472 | 360 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 767 | 714 | 946 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 435 | 1 186 | 1 306 |
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva café och konditoriverksamhet.
Huvudbransch SNI
10710 - Tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk
Övriga branscher SNI
| 47241 - Detaljhandel med bröd och konditorivaror |



