Svensk Lastbilstvätt i Norrköping AB
Org.nr: 559168-4229| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 11 535 | 9 952 | 8 028 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 589 | 2 642 | 2 003 |
| Antal anställda | 3 | 3 | 3 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3845.0 | 3317.3 | 2676.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 39.8 | 26.6 | 25.0 |
| Kassalikviditet % | 176.8 | 399.8 | 255.8 |
| Soliditet % | 46.4 | 77.0 | 62.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 11 535 | 9 952 | 8 028 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -6 949 | -7 346 | -6 044 |
| Avskrivningar (kSEK) | -54 | -21 | -10 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 4 586 | 2 606 | 1 983 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 589 | 2 642 | 2 003 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 532 | 2 609 | 1 996 |
| Skatt (kSEK) | 321 | 550 | 416 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 211 | 2 059 | 1 580 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 359 | 367 | 37 |
| Summa varulager (kSEK) | 75 | 66 | 97 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 7 304 | 4 564 | 4 333 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 7 663 | 4 931 | 4 370 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 211 | 2 059 | 1 580 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 477 | 3 766 | 2 707 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 98 | 40 | 7 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 4 089 | 1 125 | 1 656 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 7 663 | 4 931 | 4 370 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva tvätt av tunga fordon samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
95311 - Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar



