Tasin Fastigheter AB
Org.nr: 559159-4063| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 840 | 765 | 780 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 394 | 225 | 314 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 61.3 | 52.9 | 66.7 |
| Kassalikviditet % | 148.1 | 26.6 | 24.1 |
| Soliditet % | 20.3 | 16.0 | 17.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 840 | 765 | 780 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -326 | -361 | -260 |
| Avskrivningar (kSEK) | -195 | -263 | -220 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 514 | 404 | 520 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 394 | 225 | 314 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 394 | 395 | 380 |
| Skatt (kSEK) | 81 | 83 | 80 |
| Årets resultat (kSEK) | 313 | 312 | 300 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 8 591 | 9 327 | 7 608 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 431 | 156 | 125 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 9 022 | 9 483 | 7 734 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 313 | 312 | 300 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 834 | 1 522 | 1 210 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 170 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 6 896 | 7 376 | 5 836 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 291 | 586 | 518 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 9 022 | 9 483 | 7 734 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



