Bruks Siwertell Group AB
Org.nr: 559156-8489| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 58 192 | 51 740 | 50 148 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -51 366 | -21 009 | -20 677 |
| Antal anställda | 11 | 8 | 8 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 5290.2 | 6467.5 | 6268.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 8 047 | 5 945 | 7 651 |
| Löner till övriga (kSEK) | 16 420 | 10 902 | 10 833 |
| Vinstmarginal % | -34.1 | 22.5 | 2.3 |
| Kassalikviditet % | 52.3 | 64.1 | 70.0 |
| Soliditet % | 39.1 | 38.8 | 46.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 58 192 | 51 740 | 50 148 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -91 661 | -68 887 | -56 395 |
| Avskrivningar (kSEK) | -48 | -43 | -56 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -33 469 | -17 147 | -6 248 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -51 366 | -21 009 | -20 677 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 43 634 | 1 491 | 12 048 |
| Skatt (kSEK) | 8 782 | 1 673 | 2 642 |
| Årets resultat (kSEK) | 34 852 | -182 | 9 406 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 765 221 | 761 533 | 761 571 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 352 480 | 430 624 | 371 844 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 117 701 | 1 192 157 | 1 133 415 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 52 | 52 | 52 |
| Årets resultat (kSEK) | 34 852 | -182 | 9 406 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 427 743 | 452 891 | 519 557 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 12 175 | 12 175 | 12 175 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 54 991 | 70 291 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 674 144 | 672 100 | 531 393 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 117 701 | 1 192 157 | 1 133 415 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska direkt eller genom dotterföretag utveckla, designa, producera och sälja produkter och lösningar för hantering av bulkmaterial på den globala marknaden. Bolaget ska tillhandahålla managementtjänster till dotterföretag med en ambition att maximera koncernens värde. Bolaget ska även bedriva verksamhet förenlig med vad som tidigare angivits i detta stycke.
Huvudbransch SNI
64212 - Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner



