Radeks Mark & Betong AB
Org.nr: 559152-4821| Nyckeltal | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 11 730 | 12 734 | 9 053 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -599 | 1 875 | 1 087 |
| Antal anställda | 7 | 7 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1675.7 | 1819.1 | 1508.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -4.2 | 15.8 | 13.4 |
| Kassalikviditet % | 152.1 | 216.9 | 246.4 |
| Soliditet % | 35.9 | 43.0 | 38.3 |
| Resultaträkning | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 11 730 | 12 734 | 9 053 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -12 223 | -10 720 | -7 841 |
| Avskrivningar (kSEK) | -664 | -646 | -572 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -493 | 2 015 | 1 211 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -599 | 1 875 | 1 087 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 24 | 1 934 | 883 |
| Skatt (kSEK) | 15 | 411 | 192 |
| Årets resultat (kSEK) | 9 | 1 523 | 691 |
| Balansräkning | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 3 354 | 4 019 | 2 064 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 3 799 | 3 676 | 3 356 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 7 153 | 7 694 | 5 420 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 9 | 1 523 | 691 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 426 | 2 667 | 1 393 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 181 | 804 | 863 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 2 049 | 2 529 | 1 802 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 498 | 1 695 | 1 362 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 7 153 | 7 694 | 5 420 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Parameter Revision AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Utföra schakt, grund, bygg och betongentreprenader samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43120 - Mark- och grundarbeten



