EnviGas AB
Org.nr: 559151-5472| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 17 373 | 14 921 | 11 741 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -2 497 | -3 992 | -5 553 |
| Antal anställda | 7 | 7 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2481.9 | 2131.6 | 1956.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 965 | 1 862 | 1 271 |
| Löner till övriga (kSEK) | 5 113 | 4 645 | 3 321 |
| Vinstmarginal % | -8.7 | -19.1 | -1.0 |
| Kassalikviditet % | 299.4 | 919.7 | 3139.1 |
| Soliditet % | 92.9 | 92.5 | 93.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 17 373 | 14 921 | 11 741 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -19 440 | -19 444 | -12 280 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -2 067 | -4 523 | -540 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -2 497 | -3 992 | -5 553 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -2 497 | -3 992 | -5 553 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | -2 497 | -3 992 | -5 553 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 247 659 | 218 173 | 156 109 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 11 424 | 44 651 | 109 335 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 259 082 | 262 824 | 265 444 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 349 | 349 | 349 |
| Årets resultat (kSEK) | -2 497 | -3 992 | -5 553 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 240 653 | 243 150 | 247 142 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 14 615 | 14 820 | 14 820 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 815 | 4 855 | 3 483 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 259 082 | 262 824 | 265 444 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäljning och konsultation av pyrolys och torrdestillationsteknik, äga och fövalta aktier och andra andelar och finansiella instrument och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
70200 - Konsultverksamhet avseende företags organisation
Övriga branscher SNI
| 71121 - Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik |



