Emp Stålteknik AB
Org.nr: 559148-7615| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 6 149 | 5 927 | 12 433 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -394 | 1 158 | 434 |
| Antal anställda | 2 | 0 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3074.5 | 0.0 | 1776.1 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -6.2 | 20.3 | 3.9 |
| Kassalikviditet % | 183.7 | 2834.9 | 167.3 |
| Soliditet % | 61.0 | 82.7 | 39.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 6 149 | 5 927 | 12 433 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -6 530 | -4 729 | -11 947 |
| Avskrivningar (kSEK) | -77 | -105 | -185 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -381 | 1 198 | 487 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -394 | 1 158 | 434 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -49 | 908 | 259 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 190 | 76 |
| Årets resultat (kSEK) | -49 | 718 | 183 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 768 | 456 | 561 |
| Summa varulager (kSEK) | 200 | 194 | 100 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 508 | 1 980 | 2 243 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 277 | 2 435 | 2 804 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | -49 | 718 | 183 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 327 | 1 677 | 959 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 79 | 424 | 174 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 158 | 272 | 390 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 712 | 63 | 1 281 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 277 | 2 435 | 2 804 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Nytillverkning och reparationer av plåt- och stålprodukter, försäljning av plåt och stål.
Huvudbransch SNI
25110 - Tillverkning av metallstommar och delar därav
Övriga branscher SNI
| 43999 - Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet |



