H H Måleri i Varberg AB
Org.nr: 559130-7284| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 11 857 | 9 493 | 8 186 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 131 | 174 | 351 |
| Antal anställda | 10 | 8 | 8 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1185.7 | 1186.6 | 1023.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 1.1 | 1.9 | 4.3 |
| Kassalikviditet % | 112.4 | 114.4 | 114.7 |
| Soliditet % | 15.6 | 20.5 | 21.1 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 11 857 | 9 493 | 8 186 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -11 726 | -9 317 | -7 834 |
| Avskrivningar (kSEK) | -67 | -63 | -48 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 131 | 176 | 351 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 131 | 174 | 351 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 113 | 149 | 285 |
| Skatt (kSEK) | 32 | 36 | 63 |
| Årets resultat (kSEK) | 81 | 113 | 222 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 132 | 168 | 168 |
| Summa varulager (kSEK) | 58 | 65 | 93 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 464 | 1 832 | 2 098 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 596 | 2 000 | 2 266 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 81 | 113 | 222 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 213 | 232 | 319 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 242 | 224 | 199 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 141 | 1 545 | 1 748 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 596 | 2 000 | 2 266 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva måleriverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43341 - Måleriarbeten



