Vintedge AB
Org.nr: 559129-5653
Koncernmoder:
Paulim Sa
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 73 163 | 58 368 | 42 086 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 168 | 1 456 | -77 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 36581.5 | 29184.0 | 21043.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 413 | 1 474 | 1 294 |
| Löner till övriga (kSEK) | 767 | 707 | 653 |
| Vinstmarginal % | 4.4 | 2.7 | 0.2 |
| Kassalikviditet % | 90.2 | 75.7 | 67.8 |
| Soliditet % | 29.6 | 24.4 | 31.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 73 163 | 58 368 | 42 086 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -70 030 | -56 801 | -42 042 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | -778 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 132 | 1 568 | 44 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 168 | 1 456 | -77 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 465 | 1 455 | 73 |
| Skatt (kSEK) | 568 | 330 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 897 | 1 125 | 23 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa varulager (kSEK) | 11 756 | 12 982 | 10 746 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 30 908 | 29 668 | 19 655 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 30 908 | 29 668 | 19 655 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 897 | 1 125 | 23 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 7 041 | 5 703 | 4 578 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 636 | 1 933 | 1 934 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 21 230 | 22 030 | 13 143 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 30 908 | 29 668 | 19 655 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva import och försäljning av vin och andra alkoholhaltiga drycker samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46340 - Partihandel med drycker



