Barkens Bygg AB
Org.nr: 559126-5722| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 19 307 | 16 608 | 19 912 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 262 | 394 | 320 |
| Antal anställda | 15 | ||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1287.1 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 1.8 | 2.9 | 1.9 |
| Kassalikviditet % | 104.0 | 115.7 | 100.4 |
| Soliditet % | 23.8 | 30.3 | 25.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 19 307 | 16 608 | 19 912 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -18 953 | -16 125 | -19 533 |
| Avskrivningar (kSEK) | -72 | -2 | -91 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 355 | 483 | 379 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 262 | 394 | 320 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 202 | 395 | 320 |
| Skatt (kSEK) | 51 | 92 | 74 |
| Årets resultat (kSEK) | 151 | 303 | 246 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 669 | 2 322 | 2 470 |
| Summa varulager (kSEK) | 125 | 132 | 189 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 5 342 | 3 471 | 3 341 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 8 011 | 5 793 | 5 811 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 51 | 51 | 51 |
| Årets resultat (kSEK) | 151 | 303 | 246 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 907 | 1 756 | 1 454 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 087 | 1 152 | 1 217 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 5 017 | 2 885 | 3 140 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 8 011 | 5 793 | 5 811 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom byggnadssnickeri samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43320 - Byggnadssnickeriarbeten



