Storsala AB (publ)
Org.nr: 559122-5395| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 13 428 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 13 040 | 372 | 17 315 |
| Antal anställda | 0 | 0 | 0 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 225 | 225 | 150 |
| Löner till övriga (kSEK) | 0 | 0 | |
| Vinstmarginal % | 97.1 | 0.0 | 0.0 |
| Kassalikviditet % | 838.6 | 562.1 | 727.0 |
| Soliditet % | 97.2 | 95.8 | 97.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 13 428 | 0 | 0 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -627 | -322 | -225 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 12 801 | -322 | -225 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 13 040 | 372 | 17 315 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -13 865 | -11 488 | -8 696 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | -13 865 | -11 488 | -8 696 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 414 110 | 266 436 | 252 110 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 104 187 | 66 302 | 57 220 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 518 297 | 332 737 | 309 330 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 1 391 | 987 | 799 |
| Årets resultat (kSEK) | -13 865 | -11 488 | -8 696 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 503 653 | 318 722 | 301 459 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 2 220 | 2 220 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 12 424 | 11 796 | 7 871 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 518 297 | 332 737 | 309 330 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva direkt eller indirekt via koncernföretag, fastighetsutveckling, handel med fastigheter, förvaltning av fastigheter, entreprenadverksamhet och konsultverksamhet inom byggbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
64212 - Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner



