Yumai AB
Org.nr: 559122-1642| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 21 745 | 21 635 | 17 871 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 158 | 2 540 | 1 326 |
| Antal anställda | 19 | 17 | 14 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1144.5 | 1272.6 | 1276.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 9.9 | 11.9 | 7.9 |
| Kassalikviditet % | 170.7 | 111.3 | 49.7 |
| Soliditet % | 62.9 | 51.2 | 35.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 21 745 | 21 635 | 17 871 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -19 635 | -19 056 | -16 468 |
| Avskrivningar (kSEK) | -507 | -531 | -594 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 110 | 2 579 | 1 403 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 158 | 2 540 | 1 326 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 958 | 1 863 | 1 317 |
| Skatt (kSEK) | 412 | 413 | 281 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 546 | 1 450 | 1 036 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 5 219 | 5 792 | 6 456 |
| Summa varulager (kSEK) | 206 | 258 | 181 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 5 333 | 3 846 | 1 997 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 10 552 | 9 638 | 8 454 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 300 | 300 | 300 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 546 | 1 450 | 1 036 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 5 169 | 3 623 | 2 173 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 844 | 1 654 | 987 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 537 | 1 137 | 1 637 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 003 | 3 225 | 3 657 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 10 552 | 9 638 | 8 454 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurang- och cateringverksamhet och utbildningsverksamhet i anslutning härtill samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
56110 - Restaurangverksamhet



