Junttan AB
Org.nr: 559120-9670
Koncernmoder:
Junttan Oy
Dotterbolag:
Moderbolag:
Junttan Oy
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 80 233 | 34 240 | 33 461 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 773 | 1 870 | 1 046 |
| Antal anställda | 8 | 7 | 8 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 10029.1 | 4891.4 | 4182.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 3.5 | 5.5 | 3.7 |
| Kassalikviditet % | 103.3 | 127.2 | 103.8 |
| Soliditet % | 42.0 | 48.5 | 41.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 80 233 | 34 240 | 33 461 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -77 458 | -32 428 | -32 240 |
| Avskrivningar (kSEK) | -137 | -137 | -101 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 776 | 1 811 | 1 222 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 773 | 1 870 | 1 046 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 3 476 | 1 470 | 796 |
| Skatt (kSEK) | 719 | 304 | 166 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 757 | 1 166 | 630 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 198 | 335 | 288 |
| Summa varulager (kSEK) | 11 511 | 7 011 | 7 894 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 28 987 | 20 411 | 20 628 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 29 186 | 20 746 | 20 916 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 757 | 1 166 | 630 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 12 264 | 9 507 | 8 341 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 703 | 303 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 16 921 | 10 536 | 12 272 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 29 186 | 20 746 | 20 916 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Service och underhåll av arbetsmaskiner och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
33120 - Reparation och underhåll av maskiner



