Bankinfrastruktur i Sverige AB
Org.nr: 559114-0198| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 22 854 | 21 450 | 25 051 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 608 | 1 055 | 351 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 11427.0 | 10725.0 | 25051.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 20.2 | 4.9 | 1.4 |
| Kassalikviditet % | 175.1 | 136.9 | 134.9 |
| Soliditet % | 42.9 | 27.0 | 18.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 22 854 | 21 450 | 25 051 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -18 247 | -20 399 | -24 711 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 4 607 | 1 052 | 340 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 608 | 1 055 | 351 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 4 608 | 1 055 | 351 |
| Skatt (kSEK) | 894 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 714 | 1 055 | 351 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 20 171 | 18 327 | 21 014 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 20 172 | 18 327 | 21 014 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 714 | 1 055 | 351 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 8 654 | 4 940 | 3 885 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 1 550 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 11 518 | 13 387 | 15 579 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 20 172 | 18 327 | 21 014 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Ernst & Young Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att utveckla, förvalta och informera om infrastruktur med koppling till den finansiella marknaden, att bistå intressenter med administrativt stöd - samt att driva annan verksamhet som är förenlig därmed.
Huvudbransch SNI
94111 - Intressebevakning inom branschorganisationer



