JE Optik & Synvård AB
Org.nr: 559110-2420| Nyckeltal | 2026-05 | 2025-05 | 2024-05 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 9 300 | 8 957 | 8 317 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 901 | 1 378 | 1 525 |
| Antal anställda | 5 | 5 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1860.0 | 1791.4 | 1386.2 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 9.7 | 15.5 | 18.4 |
| Kassalikviditet % | 75.8 | 82.5 | 115.7 |
| Soliditet % | 40.1 | 41.4 | 47.7 |
| Resultaträkning | 2026-05 | 2025-05 | 2024-05 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 9 300 | 8 957 | 8 317 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -8 403 | -7 605 | -6 934 |
| Avskrivningar (kSEK) | -275 | -253 | -205 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 897 | 1 352 | 1 383 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 901 | 1 378 | 1 525 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 099 | 1 378 | 1 525 |
| Skatt (kSEK) | 254 | 302 | 332 |
| Årets resultat (kSEK) | 845 | 1 076 | 1 193 |
| Balansräkning | 2026-05 | 2025-05 | 2024-05 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 759 | 1 035 | 737 |
| Summa varulager (kSEK) | 1 370 | 1 359 | 1 050 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 957 | 3 319 | 3 279 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 3 716 | 4 353 | 4 017 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 845 | 1 076 | 1 193 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 975 | 1 130 | 1 243 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 648 | 846 | 846 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 093 | 2 377 | 1 927 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 3 716 | 4 353 | 4 017 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Konsulttjänster inom optik och synvård. Samt detaljhandel inom otptik och synvård.
Huvudbransch SNI
47742 - Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning



